YİTİK MASUMİYET

Ana Sayfa » GERÇEK YAŞAM ÖYKÜSÜ » YİTİK MASUMİYET
YİTİK MASUMİYET

İlk etapta belirtmeliyim ki, her şeyin gerçek olması insanın kanını donduruyor.
Küçük yaşlarda geneleve satılan, tecavüz ve şiddete maruz kalan Somaly Mam, şimdi sığınma evleri kurarak 3-16 yaş arasındaki küçük kızları kurtarıyor. Ve bugün köle ticaretinin hala devam ettiğini altını çizerek belirtiyor. Ayrıntılar insanın iliklerine işliyor sanki.
Çok acı, çok acımasızca…

Daha fazla insana ulaşabilmesi dileğiyle..

İnstagram hesabını incelemenizi öneririm. @mam_somaly_

Puanlama: 5/5

ARKA KAPAK:

Kamboçya’da bakire bir kızla seks yapmanın bir erkeği hastalıklardan koruyacağına inanılır. Bekaretleri garanti olsun diye beş-altı yaşlarında kız çocukları genelevlerde satışa çıkarılır. Kamboçya’da ailelerin kızlarını borçlarına karşılık geneleve satmaları son derece sıradan bir durumdur. Kızlar ailelerin borcunu ödeyene kadar çalışmak zorundadır. Karşı koymaya ya da kaçmaya çalışmanın sonu en iyi ihtimalle (!) ölümdür. Zaten kaçıp sığınacak bir yerleri de yoktur. Ya başka bir geneleve satılırlar ya da genelevlerle işbirliği halindeki polis tarafından geri iade edilirler.
Bugün, bu ürkütücü tablonun değişmesi için canla başla mücadele veren Somaly Mam’ da bu çarkın kurbanlarından biri aslında. Bekareti “sözde” büyükbabası tarafından, borcuna karşılık Çinli bir tüccara peşkeş çekildiğinde on iki yaşında olan Mam , yıllarca sürecek tecavüz döngüsüyle ilk böyle tanışır. Hiç tanımadığı bir adamla zorla evlendirildiğinde on dördündedir. İlk gecelerinde defalarca kocasının tecavüzüne uğrar, karşı koyduğunda dayak yer. On altısında da geneleve satılır. O günlerde ‘hayır’ demeye hakkı olduğu aklının ucundan bile geçmeyen o küçük kız bugün bütün dünyanın konuştuğu bir kahraman. Başka kadınların ve çocukların kendi çektiği acıları çekmemesi için, kurduğu vakıfla ve açtığı sığınma evleriyle insan tacirlerinin eline düşen kurbanlara yardım elini uzatıyor.

”Başkası olsa kaçıp giderdi. Ama Mam, başkaları onun çektiği acıları çekmesin diye savaşmaya devam ediyor.”   -ANGELİNA JOLİE

SAYFA: 160

YAZAR: SOMALY MAM

YİTİK MASUMİYET - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Süt Lekesi

Süt Lekesi 03 Kasım 2021

ROBINSON CRUSOE

ROBINSON CRUSOE 27 Ekim 2021

RASTGELE İÇERİKLER

Fatih Harbiye ALGERNON’A ÇİÇEKLER Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat KUMARBAZ MAGIC STAR ÖĞRENEREK BÜYÜYORUM SERİSİ PUSLU KITALAR ATLASI

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır