SİMYACI

SİMYACI

İnsan Ruhunun ‘kişisel menkıbe’ye ulaşırken adım adım nasıl piştiğini okuduğumuz mistik roman.

Vurguladığı birçok mesajla birlikte kitabın özünde belirttiği; “ Her insan kendi yeteneği ve iç sesi  doğrultusunda seçimler yapmalı ve bu yolda karşılaştığı engeller onu yıldırmamalı, azimli olmalı..” Zira bazı yollardan geçmeden olgunlaşamıyor insan.

Endülüs’te çobanlık yapan Santiago’nun iki defa aynı rüyayı görmesi üzerine hazinesini bulmak icin İspanyadan başlayıp Mısır piramitlerine kadar süren yolculuğunu okuyoruz. Ve bu yolculuğu üzerinde karşılaştığı Kral, billuriyeci, İngiliz, Fatıma ve Simyacı’dan öğrendikleri asıl hazinesi oluyor.

Kutsal kitap ve dinlere de incitmeden değiniyor. Eserden keyif aldım ancak neden bu kadar ün salmış olmasına anlam veremedim yinede.

Puanlama: 5/5

ARKA KAPAK:

Simyacı, dünyaca ünlü Brezilyalı Yazar  Paulo Coelho’nun üçüncü romanı. 1996 yılından bu yana Türkiye’de de çok okundu, çok sevildi, çok övüldü bu kitap. Bir büyük Doğu klasiği olan Mevlana’nın ünlü Mesnevi’sinde yer alan bir küçük öyküden yola çıkarak yazılan bu roman, yüreğinde çocukluğunun çırpınışlarını taşıyan okurlar için bir klasik yapıt haline geldi.
Simyacı, İspanya’dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago’nun masalsı yaşam öyküsü. Ama aynı zamanda bir nasihatname; “Yazgına nasıl egemen olacaksın? Mutluluğunu nasıl kuracaksın?” Gibi sorulara yanıt arayan bir yaşam ve ahlak klavuzu. Mistik bir peri masalına benzeyen bu romanın, dünyanın dört bir yanında bunca sevilmesinin gizi, kuşkusuz bu klavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor.

Simyacı’yı okumak, herkes daha uykudayken Şafak vakti uyanıp güneşin doğuşunu izlemeye benziyor.

SAYFA: 188

YAZAR: PAULO COELHO

SİMYACI - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ROBINSON CRUSOE

ROBINSON CRUSOE 27 Ekim 2021

SERENAD

SERENAD 27 Ekim 2021

ANNA KARENİNA

ANNA KARENİNA 14 Eylül 2021

DON KİŞOT / Don Quijote

DON KİŞOT / Don Quijote 14 Eylül 2021

RASTGELE İÇERİKLER

KUMARBAZ OTOMATİK PORTAKAL Zihinsel Becerilerimi Geliştiriyorum  / DİKKAT TUTSAK GÜNEŞ BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK ÜÇ KEDİ BİR CANAVAR

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır