OTOMATİK PORTAKAL

Ana Sayfa » MODERN KLASİKLER » OTOMATİK PORTAKAL
OTOMATİK PORTAKAL

İsmini sokak lehçesinden alan kitapta ilk 30 sayfa, fazlasıyla argo içerdiğinden ötürü irrite edebilir.

Kitabın son sayfasına gelene kadar verdiği mesajı almak zor. Bana anlattığı ise; Yaşımızın gerektirdiği gibi davranırız. Ergenlik dönemindeki aşırılığın, erişkinlikte sona erip durulması gibi…

Kitabın içeriğinden çok yazarın hayatı ilgimi çekmişti. Burgess, beyninde tümör olduğunu, 1 yıl ömrü kaldığını öğrenince kalan ömrüne 5 kitap sığdırmak istemiş ancak 1 yıl sonunda tümör olmadığı anlaşılmış. Bu sayede yazar olmuş.

Puanlama: 5/4

ARKA KAPAK

”Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum…”

Karabasan gibi bir gelecek atmosferi… Geceleyin sokakları terörize eden, yaşamları şiddet üzerine kurulu gençler ve bu hikayenin anti-kahramanı Alex… Yayımlandığı günden bu yana “kült roman” özelliğini kaybetmeyen Otomatik Portakal’ın 15 yaşındaki kahramanı , “iyi yada kötü nedir?”,”insan iradesiyle kaderini seçebilir mi ?” gibi soruların yanıtlarını kurcalarken, şiddet dolu sahnelere Beethoven’in, Mozart’ın müziği eşlik ediyor; Alex ve çete kardeşleri Pete, Georgie ve Aptalof, yarattıkları yepyeni dilin kelimelerini okurun zihnine kazıyorlar. Ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından 1971 de filme de çekilen Otomatik Portakal tüm zamanların en sarsıcı romanlarından.

”Crockney dilinde ( İngiliz argosu) bir deyiş vardır. ‘Uqueer as as clockwork orange’. Bu deyiş, olabilecek en yüksek derecede gariplikleri barındıran kişi anlamına gelir. Bu çok sevdiğim lafı yıllarca bir kitap başlığında kullanmayı düşünmüşümdür. Bir de tabi Malezya’da canlı anlamına gelen ‘orang’ sözcüğü var. Kitabı yazmaya başladığımda rengi ve kokusu hoş bir meyvenin kullanıldığı bu deyişin, tam da anlatmak istediğim duruma, Pavlov kanunlarının uygulanmasına dayalı bir hikayeye çok iyi oturduğunu düşündüm.” -ANTHONY BURGESS

SAYFA: 171

 

OTOMATİK PORTAKAL - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

DENİZ KURDU

DENİZ KURDU 23 Temmuz 2021

RASTGELE İÇERİKLER

YÜKSEK ÖKÇELER ERİK AĞACI KARAMAZOV KARDEŞLER BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK PUSLU KITALAR ATLASI ŞEKER PORTAKALI

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır