KANUNÎ SULTAN SÜLEYMAN HAN

Ana Sayfa » TARİH » KANUNÎ SULTAN SÜLEYMAN HAN
KANUNÎ SULTAN SÜLEYMAN HAN

“3 kitaplık set”

Kanunî, Sultan ve Süleyman Han adlarında 3 kitaba bölünen eserin, her bir kitabı ayrı bağlıyor kendine.

KANUNÎ’de çocukluğu ve gençliğine yer verilmiş olup Pargalı ve Vehimî’nin geçmişi de kaleme alınmış. Kanuni, Pargalı ve Vehimi’nin kaleminden, günlük stilinde yazılmış.

SULTAN’da hilafeti ve yükselişi konu edilmiş. Pargalı’nın idamı bu kitapta geçiyor ve Sultan Süleyman’ın sevgisi iç acıtıyor.

SÜLEYMAN HAN’da ise yaşlılığı, kayıpları, acıları ve ölümü anlatılmış. Şehzade Mustafa’nın idamı da bu kitapta yazılmış.

Saçma sapan dizilerden izlediğimiz, haremden çıkmayan Kanuni Sultan Süleyman Han’ın, aslında ömrünün seferlerde geçtiğini ve yine seferde vefat ettiğini öğreniyoruz. Nihayetinde nasıl yaşarsan öyle ölürsün.

Adaletin ve merhametin ete kemiğe bürünmüş hali, Kanuni Sultan Süleyman Han..

Puanlama: 5/5

ARKA KAPAK:

Kanuni: Dünya bir hayaldir sözünü şiar edinmiş Adalet Sultanı…

Hürrem: Kanuni’ye aşkını mektuplara gözyaşlarıyla işleyen bir iktidar tutkunu…

Pargalı İbrahim: Kölelikten sadrazamlığa giden yolda her türlü ihaneti göze alan bir entrika ustası…

Vehimî: Vatikan ajanlarıyla dünyanın her yerinde çarpışan Yavuz bir istihbaratçı…

Fatih’in kuşatıp alamadığı Belgrad’ın fethi, 7 ay süren Rodos kuşatması ve dünya tarihinin en ünlü meydan savaşlarından Mohaç…

Tarihte hep merak edilegelmiş bu karakter ve olaylar, ödüllü yazar Okay Tiryakioğlu’nun edebi üslubu ve şaşırtıcı kurgusuyla Kanuni romanında bir araya geliyor. 46 yıl sürecek Sultan Süleyman döneminin ilk yıllarını isleyen Kanuni, kendisini takip edecek kitap icin heyecan oluşturuyor.

SULTAN: Sultanlar sultanı, hakanlar hakanı, hükümdarlara taç veren Allah’ın yeryüzündeki gölgesi, Anadolu’dan Rumeli’ye kara ve denizlerin yegane hakimi Kanuni Sultan Süleyman Han yedi Cihana nam salmaya devam ediyor.

Devir Muhteşem Süleyman devridir. Düşmanları bir korkudur sarar. Vehimi çıkar her köşe başından; yamandır, aman vermez. Pargalı ise her vezire benzemez, zekasıyla savaşır da olmazları oldurur. Hürrem’in tek bir sözüyle kayıplara karışır kimi, kiminin hayati huzur bulur. Ancak başta Cihan Padişahı vardır ki sefer eyler Bağdat’a Estergon’a sanıyla Viyana kapılarına ulaşır. Ne Şarlken tanır ne Ferdinand. Denizler ise Barbaros’tan sorulur. Preveze’den gelen kahramanlık haberleri kutsal Roma ile Safeviler arasındaki ittifakı körüklerken acaba bu güç savaşında kim galebe çalacaktır?

SÜLEYMAN HAN: Vehimi, Koca kurt! Her köşe başından çıkıp düşmana aman vermeyen gözü kara yiğit! “İnsanın doğası nedir Vehimi? İktidar hırsına kapılıp riyakarların fitnesine kanan insana hırs neler yaptırır?” Değil mi ki kılıcın iki tarafı da keskindir, değil mi ki Sultan Süleyman en çok sana güvenmiştir… Anlat Vehimi, sorgucuların keskin gözlerinin içine bakarak anlat. Sen mi vurdun Sultan Süleyman’ı sırtından? Sağ kolu olduğun Hünkarına sen mi kıydın ?

“Süleyman Han’ın yanına, vefatından yalnızca yarim saat kadar önce girme fırsatı buldum. Derin, gürültülü soluklar alıp veriyordu Süleyman Han… Fısıldadım usulca, ‘Sultanım… Ben geldim Sultanım..’ Sessizlik… Ruhun umuda bakan aydınlık yüzü ile aklım gerçeğe bakan karanlık tarafı arasında bir gölge vardır. Beni o gölgeye iten de Süleyman Han’ın göz kapaklarında gördüğüm o bir anlık kıpırtıydı. Üzerine eğildim, ‘Hünkarım, beni işitiyor musunuz? Biraz daha eğildim, yüzümü yüzüne yaklaştırdım, ellerimi yastığının iki yanına dayadım… Sonra…”

Muhteşem bir devir kapanıyor! Görkemli bir rüya son buluyor! Kanuni ve Sultan kitaplarıyla okurları heyecanlı bir serüvene sürükleyen ödüllü romancı Okay Tiryakioğlu, üçlemenin son kitabı Süleyman Han’la geliyor. Nefesinizi tutun; gerçek ile kurgu arasındaki bu kararsız yürüyüşte ihtiyacınız olacak.

YAZAR: OKAY TİRYAKİOĞLU 

SAYFA: 286 / 272 / 304
 

KANUNÎ SULTAN SÜLEYMAN HAN - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

KUŞATMA 1453

KUŞATMA 1453 05 Aralık 2019

YAVUZ

YAVUZ 26 Temmuz 2019

RASTGELE İÇERİKLER

KÜRK MANTOLU MADONNA KÜÇÜK PRENS KARAMAZOV KARDEŞLER AŞK BİR ÇÖKÜŞÜN ÖYKÜSÜ CEYLAN

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır