KADIN YOK SAVAŞIN YÜZÜNDE

Ana Sayfa » GERÇEK YAŞAM ÖYKÜSÜ » KADIN YOK SAVAŞIN YÜZÜNDE
KADIN YOK SAVAŞIN YÜZÜNDE

Bir blogger da görüp merakımı cezbetmişti.

II. Dünya Savaşında SSCB ile Nazi Almanya’sı arasında geçen savaşı, bilinenin dışında erkeklerden değil kadınlardan dinliyoruz.

Tek bir konu ama yüzlerce ayrı gerçek hikaye bulunuyor. Bilinçaltı hikayeler arası bağlantı kurmak istiyor haliyle. Bazen bir sayfada iki hikaye oluyor ki bu bana göre tatsız..

Hikayenin birinin ruhunu hissedemeden diğeri geliyor. Hikayeler benzer… Yazar kendi yorumlarında da sık sık tekrara düşüyor. Dehşet verecek hususları bile oldukça duygusuz kaleme almış, beni en çok şaşırtan bu oldu. Çok şaşırtan bir diğer husus da kadınların hemen hepsinin cepheden döndükten sonra gördükleri muameleydi.

Puanlama: 5/3

ARKA KAPAK

”2015 Nobel Edebiyat Ödülünün sahibi Svetlana Aleksiyeviç’in ilk eseri ve kurduğu türün ilk örneği sayılan Kadın Yok Savaşın Yüzünde, II. Dünya Savaşının kadınlar cephesinde nasıl yaşandığını belgeleyen çok güçlü bir sözlü tarih çalışması…”

İsveç Akademisi, Svetlana Aleksiyeviç’e Nobel Ödülü verdiğinde yazarın yeni bir edebi tür yarattığını belirtmiş, eserlerini de ‘duyguların ve ruhun bir tarihi’ sözcükleriyle betimlemişti. Aleksiyeviç uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla, kendilerine nadiren konuşma fırsatı verilen, yaşantıları da çoğu zaman ülkenin resmî tarihine karışarak yitip giden sokaktaki insanların hikayelerini kayıt altına alıyor.

Kadin Yok Savaşın Yüzünde’de Aleksiyeviç, tarihin gelmiş geçmiş en kanlı savaşını vererek faşizmin yenilgiye uğratılmasında büyük pay sahibi olan ve bu uğurda en az yirmi milyon insanını kaybeden SSCB’de kadınların -kadın piyadelerin, sıhhiyecilerin, keskin nişancıların, çamaşırcıların, kadın cerrahların, pilotların, keşif erlerinin, partizanların- Nazi işgalini nasıl göğüslediklerini, böylesi bir savaşta kadın olmanın zorluklarını nasıl deneyimlediklerini Sovyet ülkesinin dört bir yanından bir araya getirdiği tanıklıklarla belgeliyor ve unutuluşun girdabından kurtardığı bu hikayeleri edebi bir toplam halinde önümüze seriyor.

YAZAR: SVETLANA ALEKSİYEVİÇ

SAYFA: 404

 

KADIN YOK SAVAŞIN YÜZÜNDE - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Süt Lekesi

Süt Lekesi 03 Kasım 2021

HANNE

HANNE 10 Şubat 2021

KÜÇÜK AĞA

KÜÇÜK AĞA 10 Şubat 2021

RASTGELE İÇERİKLER

PUSLU KITALAR ATLASI YAVUZ AŞK BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK PİRUZE BİR ÇÖKÜŞÜN ÖYKÜSÜ

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır