GELİŞTİREN ANNE-BABA

Ana Sayfa » ÇOCUK GELİŞİMİ » GELİŞTİREN ANNE-BABA
GELİŞTİREN ANNE-BABA

Sevgili Doğan Cüceloğlu’nun pedagogluğu tabi ki tartışılmaz. Bir kısmı bildiğimiz ancak uygulayamadığımız ve uygulamaya teşvik edici, kalan kısmı da bu kadar kolaymıymış diye hayret edeceğimiz sosyolojik bilgiler… Yapacağımız her işin eğitimini alıp çalışıyoruz lakin dünyanın en meşakkatli en mühim işi ebeveynlikte ise hasbel kader yetiştiriyoruz minikleri… Bir insan yetiştirmekten daha mühimi yoktur zira.

Okuyalım, yetişelim, yetiştirebilelim.

Puanlamamız: 5/5

ARKA KAPAK: Çocuğunuz bir kez çocukluk yaşayacak; bu dönemi onunla doya doya yaşayın.

Bir anne bana yolladığı mektupta şöyle diyor: “Çok yorgun ve sorumlulukların altında ezilmiş hissediyorum. Annem kendi dönemlerinde böyle bir yılgınlık hissetmediklerini, bu kadar sabırsız ve öfkeli olmadıklarını, bizi seyrederken bile yoruldugunu söylüyor.”

Bir başkası da şöyle yazmış: “Otuz yaşında yaklaşık 4,5 ay sonra baba olacak bir baba adayıyım. Bugüne kadar geçen süre içinde baba olacağım düsüncesi üzerinde çok durmadığım için birçok şeyin farkında değildim. Ancak bugün bu düşünce üzerinde ilk adımımı attım ve daha ilk adımımda büyük bir eksik ile yola çıktığımı fark ettim. Bu sanki kutuplara keşfe giden kaşifin yanında soğuktan koruyucu kıyafetin olmaması gibi bir hisse benziyor.”

Yetişen her yeni kuşakla birlikte, onları yetiştiren anne ve babalardan da beklentiler artıyor. Toplumun gelişmesi için öncelikle ailede demokratik bir yapı kurulması şart. Bunun yolu da anne ve babaların geçmişten gelen korku kültürü kalıplarından kurtulmaları ve onur eşitliğine inanan sağlıklı gelişmiş bireyler yetiştirmeleri…

Geliştiren Anne-Baba olmak için kendinizi ve çocuğunuzu tanımanız, beklentilerinizi, niyetinizi keşfetmeniz; değerlerinizi ve aile ilişkinizi sağlıklı tutmanız önemli. Bilen,anlayan, seven gözlerle yaşama bakmak kendi elinizde…

Güler yüzlü, sakin, güvenen,hayata, ailesine şükür duygusu içinde bakan bir anne, bir baba olmak çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük armağandır. Çocuklar böyle bir armağanı hakediyorlar.

DOĞAN CÜCELOĞLU

GELİŞTİREN ANNE-BABA - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ROBINSON CRUSOE

ROBINSON CRUSOE 27 Ekim 2021

SERENAD

SERENAD 27 Ekim 2021

DON KİŞOT / Don Quijote

DON KİŞOT / Don Quijote 14 Eylül 2021

BENİ KÖR KUYULARDA

BENİ KÖR KUYULARDA 03 Ağustos 2021

RASTGELE İÇERİKLER

ÜÇ KEDİ BİR CANAVAR YÜKSEK ÖKÇELER DA VINCI ŞİFRESİ EFENDİ İLE UŞAĞI ANGELA’NIN KÜLLERİ BENİ KÖR KUYULARDA

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır