Fatih Harbiye

Ana Sayfa » ROMAN » Fatih Harbiye
Fatih Harbiye

Doğu- Batı kültürü arasında sıkışmış Türkiye’nin asrileşme sancıları, Neriman’la vücut bulmuş okura sirayet ediyor.
‘Ötüken Yayınevi’nin de önsözünde belirttiği üzere;

Bir moda salgını tarzında yayılan batılılaşma hareketinin zamanla ruhlarda nasıl bir törpülenme husule getirdiğini teşhisten sonra; bu yeni hayat üslubuna gönül vermişlerin dahi ruhlarının en derin noktalarında, öz kültürümüz arzusunun küllenmiş bir kor şeklinde varlığını muhafaza ettiği eserde açıkça görülmektedir.

Puanlama: 5/5

ARKA KAPAK:

Darulelhan’ın ( konservatuarın) alaturka kısmında iş eğitimi alan Neriman, mensup olmakla iftihar ettiği Doğu kültürünü çok seven babası Faiz Beyle on beş yaşından beri Fatih semtinde oturmaktadır. Yine bu semtte tanıştığı babasına çok benzeyen ve Darülelhan’da kemençe eğitimi alan Şinasi ile yedi yıldır nişanlıdır. Bütün mahalle, tahammül sınırlarını zorlayan bu nişanlılık iliskisinin evlilikle bitmesini beklemektedir. Ancak Neriman’ın Darulelhan’da tanıştığı Macit, onun içinde yer etmiş batılı bir hayat yaşama isteği uyandırır. Neriman Beyoğlu’nda, Harbiye’de yaşanan ışıltılı hayat tarzına imrenerek yaşadığı muhitten evlerinden, babasından, Şinasi’den ve hatta doğuyu temsil ettiğini düşündüğü kendisinden bile nefret etmeye başlar. Tramvay yoluyla birbirine bağlanan ama birbiriyle bağdaşması mümkün olmayan iki semt, Fatih ve Harbiye, aynı coğrafyada yaşanan bir kültür ve zihin geriliminin cepheleridir. Türk edebiyatının en üretken kalemi Peyami Safa, televizyon dizilerine de konu olan Fatih Harbiye romanında toplumumuzun yaşadığı asrileşme ( çağdaşlaşma ) sancılarına eşyalar, şahıslar, kurumlar ve mekanlar üzerinden ayna tutmaktadır.

YAZAR : PEYAMİ SAFA

SAYFA : 127

Fatih Harbiye - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ROBINSON CRUSOE

ROBINSON CRUSOE 27 Ekim 2021

SERENAD

SERENAD 27 Ekim 2021

DON KİŞOT / Don Quijote

DON KİŞOT / Don Quijote 14 Eylül 2021

BENİ KÖR KUYULARDA

BENİ KÖR KUYULARDA 03 Ağustos 2021

RASTGELE İÇERİKLER

BİR ÇÖKÜŞÜN ÖYKÜSÜ 0-6 YAŞ DÖNEMİ ÇOCUK EĞİTİMİNDE 100 TEMEL KURAL EMPATİ PİRUZE ROBINSON CRUSOE KANUNÎ SULTAN SÜLEYMAN HAN

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır