DENİZ KURDU

Ana Sayfa » MODERN KLASİKLER » DENİZ KURDU
DENİZ KURDU

Ana karakter, deniz kazasından sağ kurtarılan Van Weyden olsa da asil dikkati çeken nobran karakter, nefret edilmesi gerekirken garip bir hayranlık uyandıran Wolf Larsen’dir.

Kitapta sayısız denizcilik terimleri geçtiğinden hiç bilmediğimiz birkaç şey daha öğreniyoruz. Üsluptan ve karakterlerden etkilendiğimi de belirtmeliyim.

Puanlama: 5/5

ARKA KAPAK:

Jack London’ın bütün eserlerine bir simgeci natüralizm örneği olan Deniz Kurdu ile devam ediyoruz. Varlıklı bir aileden gelen Humphrey Van Weyden, geçirdiği deniz kazasının ardından Hayalet adlı uskunanın kaptanı Wolf Larsen tarafından kurtarılır. Barışçıl bir beyefendi olarak, iradesi dışında Larsen’in hizmetine girmesiyle kendini şiddet dolu gerçek dünyada bulacak; bu deneyim onu elitist bir entelektüelden, cesur bir eylem adamına dönüştürecektir. Van Weyden’la Larsen arasındaki çatışma, yalnızca zayıf olanın ezildiği bir dövüş değil, bir fikir savaşıdır aynı zamanda. Hayatı kutsal olarak gören Van Weyden’ın idealizmiyle, var olmak dışında bir kaygı taşımayan Wolf Larsen’in materyalizmi arasındaki karşıtlık roman boyunca yinelenirken, deniz kurdunu farklı düzeylerde okunabilecek bir yapıt galine getirir. Ancak London’ın en büyük başarısı hiç kuşkusuz ustalıkla geliştirip etme kemiğe büründürdüğü unutulmaz Wolf Larsen karakteridir. Nietzsche’nin ‘üstinsan’ kavramını anıştıran Wolf Larsen, Ambrose Bierce’in de dikkat çektiği gibi, bir yazarın yaratabileceği en muazzam karakterlerden biridir…

YAZAR: JACK LONDON

SAYFA: 367

DENİZ KURDU - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

OTOMATİK PORTAKAL

OTOMATİK PORTAKAL 14 Eylül 2021

RASTGELE İÇERİKLER

SİDDHARTHA YİTİK MASUMİYET NAR AĞACI Zihinsel Becerilerimi Geliştiriyorum  / DİKKAT YAVUZ PİRAYE

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır