AŞK

Ana Sayfa » ROMAN » AŞK
AŞK

Her kültürden vatandaşın kitaplığında olduğunu düşündüğüm ya da ümit ettiğim, tekrar tekrar okunası, Elif Şafak’ın nadide çiçeği, AŞK…

Tasavvuf ile Aşkı bağdaştırıp, Mevlana ile Şems Tebrizi aşkını anlatan, daha modern bir kurgu için de Amerikalı bir kadının Mevlana ile tanışmasını da konu edinen, çekici bir kitap olmuş.

Tasavvuf, Elif Şafak’ın tarzı olmamasına rağmen inanılmaz başarılı olan bu eseri, Türk edebiyat tarihin en kısa sürede en çok satan edebi eseri ünvanına sahip olmuş ve otuzdan fazla dile çevrilmiştir.

ARKA KAPAK:     (Kitabın içinden sayfa 35)

Bundan uzun zaman önceydi. Bir roman düştü gönlüme. Aşk Şeriatı. Yazmaya cesaret edemedim. Dilim lal oldu, kalemimin ucu kör. Kırk fırın ekmek yemeye yolladım kendimi. Dünyayı dolaştım. İnsanlar tanıdım, hikayeler topladım. Üzerinden çok bahar geçti. Fırınlarda ekmek kalmadı; ben hala ham, hala aşkta bir çocuk gibi toy…

”Hamuş” derdi Mevlana kendine. Yani Suskun. Düşündün mü hiç, bir şairin hem de namı dünyayı sarmış bir şairin, yani işi gücü, varlığı, kimliği ve hatta soluduğu hava bile kelimelerden müteşekkil olan ve eli binden fazla muhteşem dizeye imza atmış bir insanın, nasıl olup da kendine SUSKUN adını verdiğini…?

Kainatın da tıpkı bizimki gibi nazenin bir kalbi ve düzenli bir kalp atışı var. Seneler var ki nereye gidersem gideyim o sesi dinledim. Her bir insanı Yaradan’ın emaneti saklı bir cevher addedip, anlattıklarına kulak verdim. Dinlemeyi sevdim. Cümleleri, kelimeleri ve harfleri… oysa bana bu kitabı yazdıran şey som sessizlik oldu.

Mesnevi’yi şerhedenlerin çoğu bu ölümsüz eserin “b” harfiyle başladığına dikkat çeker. İlk kelimesi “Bişnev!” dir. Yani “Dinle!” Tesadüf mü dersin ismi “Suskun” olan bir şairin en kıymetli yapıtına “Dinle!” diye başlaması. Sahi sessizlik dinelenebilir mi?

Bu romanda her bölüm aynı sessiz harfle başlar. “Neden?” diye sorma, ne olur. Cevabını sen bul. Ve kendine sakla. Çünkü öyle hakikatler var ki bu yollarda, anlatırken bile sır kalmalı.

A.Z. Zahara

Amsterdam, 2007

YAZAR: ELİF ŞAFAK

SAYFA: 415

AŞK - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Süt Lekesi

Süt Lekesi 03 Kasım 2021

ROBINSON CRUSOE

ROBINSON CRUSOE 27 Ekim 2021

RASTGELE İÇERİKLER

SEMERKANT MERHABA SÖĞÜT ERTUĞRUL GAZİ OD YİTİK MASUMİYET UÇURTMA AVCISI SEFİLLER

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır