ANGELA’NIN KÜLLERİ

Ana Sayfa » GERÇEK YAŞAM ÖYKÜSÜ » ANGELA’NIN KÜLLERİ
ANGELA’NIN KÜLLERİ

Yazarımız Frank McCourt, kendi çocukluğunu kaleme aldığı Angela’nın Külleri’nde, demagoji ve mübalağa yapmaksızın yoksulluğu bütün çıplaklığıyla anlatmış.

Çok etkilendiğim, yer yer ağladığım bu eseri okurken; ‘Keşke hiçbir çocuk fakirlikle tanışmasa’ dedim.

Bir çocuğun açlıktan yağlı gazete kağıdını yaladığını unutamayacağım.

Puanlama: 5/5

ARKA KAPAK:

”Geriye bakıp çocukluğumu anımsadığımda, nasıl hayatta kalabildiğime hala şaşarım.” Kötü bir çocukluktu; mutlu bir çocuğun pek kayda değer bir yanı yoktur zaten. Sadece mutsuz bir çocukluk geçirmiş olmak da, mutsuz bir İrlandalı çocuk olmak kadar kötü değildir. Bundan da kötüsü, mutsuz bir İrlandalı Katolik çocuk olmaktır.”

Ekonomik kriz sırasında, Amerika’ya yeni gelmiş göçmen bir ailenin çocuğu olarak, Brooklyn’de dünyaya gelen ve İrlanda’nın Limerick kentindeki yoksul mahallelerde büyüyen Frank McCourt’un anıları böyle başlıyor.

Her sayfası, Frank McCourt’un şaşırtıcı ve sevecen mizahı ile dolu olan Angela’nın külleri, bir klasiğin tüm belirtilerini veren muhteşem bir kitap. “Hey should you doubt me” ( Benden niye kuşkulanasın ki?) isimli kitabın yazarı Mary Breasted’in dediği gibi “Frank McCort’un kitabı çok dokunaklı, çünkü insanın yüreğini dağlayan hikayesi gerçek. Hiç kimse hiçbir zaman yoksullukla çocukluğu böyle anlatmadı. Frank McCourt’un hikaye yazmak için sağ kalması insanı hayrete düşürüyor. Böylesine bir pislik ve sefaletten, kusursuz bir başyapıt yaratabilmiş olması da az mucize değil.

Pulitzer Ödülü

Ulusal Kitap Kritikleri Çevresi Ödülü

Los Angeles Times Kitap Ödülü

YAZAR: FRANK MCCOURT

SAYFA: 432

ANGELA’NIN KÜLLERİ - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Jamesled25 Nisan 2020

I enjoy this website – its so usefull and helpfull.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SİMYACI

SİMYACI 19 Eylül 2020

KEVSER

KEVSER 10 Eylül 2020

YİTİK MASUMİYET

YİTİK MASUMİYET 09 Eylül 2020

RASTGELE İÇERİKLER

YAVUZ Zihinsel Becerilerimi Geliştiriyorum  / DİKKAT EFENDİ İLE UŞAĞI 0-6 YAŞ DÖNEMİ ÇOCUK EĞİTİMİNDE 100 TEMEL KURAL Sayılarla Etkinlikler MAGIC STAR ÖĞRENEREK BÜYÜYORUM SERİSİ

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır