SİDDHARTHA

Ana Sayfa » ROMAN » SİDDHARTHA
SİDDHARTHA

Bir Brahman oğlu Siddhartha’nın Ben’liğini bulmak için çıktığı ruhani yolculuğunu konu edinen mistik roman.

Tam olarak su cümlelerle özetlenebilir;

Bir kimse arıyorsa, gözü aradığı şeyden başkasını göremez, bir türlü bulmayı beceremez, mükemmelin aramanın büyüsüne kapılmıştır. Amacının peşinde koşmaktan hemen gözünün önündeki bazı şeyleri görmez.
Bakmak değil, görmek gerek…

Puanlama: 5/4

ARKA KAPAK:

“Genel olarak herkesçe kabul edilmiş Buddha imgesini aşan bir Buddha yaratmak daha önce esine rastlanmamış büyük bir başarıdır. Siddhartha benim gözümde kutsal kitaptan kat kat üstün bir ilaçtır…” XX. Yüzyılın en önemli romancılarından Henry Miller’a bu sözleri söyleten Siddhartha, 1946 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Alman yazar Hermann Hesse’nin başyapıtıdır. Birinci dünya savaşını izleyen yıllarda, insanları yaşamlarını yeniden kurmaya çağıran, Doğu gizemciliğini yücelten Siddhartha, kuşaklar boyunca bir kılavuz kitap olma özelliğini korumuştur. Siddhartha’ da Buddha’nın yaşamının ilk yıllarını şiirsel bir üslupla anlatan Hesse, insanın öz benliğini bularak uygarlığın yerleşik biçimlerinden kurtulmaya çalışmasını işler. “Bu kitapta” der Hesse, “ Tüm dinlerde ben insanların benimsediği tüm inanış biçimlerinde ortak olan yanı tüm ulusal ayrımları aşan tüm ırkların tüm bireylerin benimseyebileceği şeyi yakalamaya çalıştım.”

YAZAR: HERMANN HESSE

SAYFA: 152

SİDDHARTHA - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ROBINSON CRUSOE

ROBINSON CRUSOE 27 Ekim 2021

SERENAD

SERENAD 27 Ekim 2021

DON KİŞOT / Don Quijote

DON KİŞOT / Don Quijote 14 Eylül 2021

BENİ KÖR KUYULARDA

BENİ KÖR KUYULARDA 03 Ağustos 2021

RASTGELE İÇERİKLER

BİLİNMEYEN BİR KADININ MEKTUBU ALGERNON’A ÇİÇEKLER BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK YÜKSEK ÖKÇELER KUYUCAKLI YUSUF KANUNÎ SULTAN SÜLEYMAN HAN

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır