KÜÇÜK AĞA

KÜÇÜK AĞA

Osmanlı Devleti’nin bitişinden Cumhuriyet ilan edilene dek geçirilen sancılı süreçte halkın yaşadığı ikilemler konu edilmiş. Öyle bir ikilem ki hak ya da batıl, iyi ya da kötü yok. Okurken ben de nerede duracağımı şaşırdım.

Kitabın içinde geçen hikayede iki sahne beni çok etkiledi, ağlayarak kapattım kapağını. Kim bilir kaç tane İstanbullu Hoca, kaç tane Emine aynı kaderi paylaştı.

Çolak Salih’ler, küçük ağalar, Doktor Haydar’lar bugünümüzü inşa etmişler. Yaşadıkları derin acılara rağmen vatan uğruna nefsini feda edenlere sonsuz minnet…

Puanlama: 5/5

ARKA KAPAK:

Küçük Ağa, Tarık Buğra’nın en büyük ve en tanınmış eseridir. Kurtuluş Savaşının, küçük bir Anadolu kasabasından görünüşüdür. Konuya ilk defa resmî olmayan bir gözle, aydın bir Türk’ün hür bakışlarıyla ve değerlendirmeleriyle bakılmıştır. İnsanımızın ve kültürümüzün tanıdık simalarını ve hususiyetlerini yazarın üstadane üslubundan zevkle okuyacağınız bu eser, Milli mücadelenin gerçekten milli bir romanıdır.

Küçük Ağa, TV dizisi de yapılmış ve defalarca yayınlanmıştır.

YAZAR: TARIK BUĞRA

SAYFA: 486

KÜÇÜK AĞA - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Fatih Harbiye

Fatih Harbiye 15 Nisan 2021

PUSLU KITALAR ATLASI

PUSLU KITALAR ATLASI 24 Mart 2021

SİDDHARTHA

SİDDHARTHA 24 Mart 2021

YEŞİLİN KIZI ANNE

YEŞİLİN KIZI ANNE 24 Mart 2021

RASTGELE İÇERİKLER

NAR AĞACI CAMDAKİ KIZ Yeryüzü Bize Mescit Kılındı MAGIC STAR ÖĞRENEREK BÜYÜYORUM SERİSİ UÇURTMA AVCISI MORGUE SOKAĞI CİNAYETLERİ

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır