FARELER VE İNSANLAR

Ana Sayfa » MEB 100 TEMEL ESER » FARELER VE İNSANLAR
FARELER VE İNSANLAR

Kurgu olduğunu unutturup, tam yüreğinize dokunan istemsizce gözyaşlarınızın süzüleceği, ince ama dolu dolu bir kitap. 120 sayfayı bir nefeste okuyup uzunca bir zaman etkisinden kurtulamayacaksınız.

Nobel Edebiyat Ödüllü Yazar, Fareler ve İnsanlar’da, birbirine tamamen zıt ancak birbirini tamamlayan iki dostu anlatıyor. George ufak tefek ancak zeki, Lennie ise iri yarı ama zeka problemi olan duygusal bir insandır. Toprak alma hayalleri kurarken, kendilerini buldukları yer, içinize çok dokunacak.

puanlama: 5/5

ARKA KAPAK: Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının baş yapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öyküyle çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki  dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, “ tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun” türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin , zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır.Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayta yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz, insnaın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; “En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…”

YAZAR: JOHN STEINBECK

SAYFA: 126

FARELER VE İNSANLAR - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ROBINSON CRUSOE

ROBINSON CRUSOE 27 Ekim 2021

SERENAD

SERENAD 27 Ekim 2021

DON KİŞOT / Don Quijote

DON KİŞOT / Don Quijote 14 Eylül 2021

BENİ KÖR KUYULARDA

BENİ KÖR KUYULARDA 03 Ağustos 2021

RASTGELE İÇERİKLER

DA VINCI ŞİFRESİ KUMARBAZ BİR ÇÖKÜŞÜN ÖYKÜSÜ SUÇ VE CEZA MORGUE SOKAĞI CİNAYETLERİ FEDAİLERİN KALESİ ALAMUT

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır