DON KİŞOT / Don Quijote

Ana Sayfa » DÜNYA KLASİKLERİ » DON KİŞOT / Don Quijote
DON KİŞOT / Don Quijote

Bundan 400 yıl kadar önce İspanyol edebiyatının kazandırdığı, 30 dan fazla dile çevrilmiş, her yaşa ayrı hitap eden, en çok okunan eserler arasında yer alan Don Kişot, dünya edebiyatında derin izler bırakmıştır. Birçok tiyatro ve sinema sahnelerine ilham olmuş, esinlenilmiştir.

Don Kişot karakteri, yıllardır okuduğu şövalyelik kitapları neticesinde kendine bir dünya yaratır; çevresindeki insanlar onun için endişelenip çırpınırken Don Kişot kendi dünyasının şövalyesidir.

Eser gözümüzden yaş getirecek kadar güldürürken, hayal kırıklıkları da bir o kadar hüzünlendiriyor.

Puanlama: 5/5

ARKA KAPAK

Don Kişot’u bilirsiniz, hani şu ince-uzun, sakallı, şövalye romanları okuya okuya sonunda şövalye olmaya özenen roman karakteri. Dulcinea Tel Tobosa’ya aşıktır. Kendi gibi zayıf, çelimsiz Rocinante adlı bir atı vardır. Seyisi- yardımcısı- dostu Sanço Panza ile atışır sık sık. İşte yeldeğirmenlerine savaş açan bu aşık yaşlı şövalye, Miguel de Cervantes Saavedra’nın yazdığı romanın başkahramanıdır.

Edebiyatta roman türünün başlangıcı sayılan ve birinci bölümü 1605 yılında yayımlanan, İspanyol Edebiyatının bu başyapıtı, yayımlandığı günden beri pek çok dile çevrildi, defalarca basıldı.

Elinizdeki bu kitap, Türk Edebiyatının önemli yazarlarından Reşat Nuri Güntekin tarafından Don Kişot’un kısaltılmış Fransızca bir versiyonundan çevrildi. Kitapta yer alan resimler, Gustave Dore’nin Don Kişot icin yaptığı gravürlerden seçildi.

”Okur” olacak kişinin mutlaka okuyacağı kitaplar arasında yer alır Don Kişot. Bir başka deyişle Din Kişot’u okumamış kişi “okur-yazar” sayılmaz.

YAZAR: MIGUEL DE CERVANTES SAAVEDRA

ÇEVİRİ: REŞAT NURİ GÜNTEKİN

SAYFA: 289

DON KİŞOT / Don Quijote - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Süt Lekesi

Süt Lekesi 03 Kasım 2021

ROBINSON CRUSOE

ROBINSON CRUSOE 27 Ekim 2021

RASTGELE İÇERİKLER

KUYUCAKLI YUSUF Zihinsel Becerilerimi Geliştiriyorum  / DİKKAT PUSLU KITALAR ATLASI YİTİK MASUMİYET ERİK AĞACI DON KİŞOT / Don Quijote

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır