CANDIDE YA DA İYİMSERLİK

Ana Sayfa » ROMAN » CANDIDE YA DA İYİMSERLİK
CANDIDE YA DA İYİMSERLİK

Voltaire’nin 1759 yılında yayınlanan yasaklı yapıtı.

Çevirinin başarısız olması sebebiyle esere konsantre olmak zor oldu. Deist yazarın aşırı karakteri aslında kitaba da yansımış. Sylvia Leoni’nin giriş yazısından da okuyacağınız üzere, Voltaire’in kendi hayatından esinlenip hoşlanmadığı karakterlerle alay ederek yazdığı eseri, eleştirmenler ve yazarlar tarafından beğenilmemiş, aşağılanmıştır.( yazdığı dönemde) Bunu önceden biliyor olacak ki; esere imzasını atmamış, kardeşinin yazdığını öne sürmüştür.

Kitabın konusu ise; bas karakter Candide, dünyanın saçmalıklarını kötülüklerini dünyayı gezerek, çeşitli insanlarla bize gösterir.

Cem yayınlarından Hüsen Portakal çevirisini okudum ki; daha kötü bir çeviriye rastlamadım şimdiye dek. Çevirinin vasatlığının yanısıra tanıtım yazısıyla Türkleri ve Osmanlı’yı aşağılaması da irrite ediciydi. Eseri merak ediyorsanız başka bir çeviriden okumanızı tavsiye ederim.

Puanlama: 5/2

ARKA KAPAK

Aydınlanma döneminin etkin yazarı Voltaire, felsefeden şiire, oradan masala kadar çeşitli kültürel ürünler vermiş, insanlığın daha aydınlık bir yol almasında önemli bir rol oynamıştır. Onun tüm kavgası, dogmatik ve ön yargılı inançların geri plana itilmesi, insan düşüncesinin öne çıkmasıdır.

Candide, onun en önemli ve günümüzde en çok sevilen yapıtıdır. Candide, ilk gençlik yıllarında daha iyi bir yaşam bulmak için dünyayı dolaşmaya çıkar. Doğal yıkımlar ve insanların kötü davranışları onun peşini bırakmaz. Ama o insan aklına ve çalışma yeteneğine olan güvenini yitirmez. Sonunda bir Türk bahçıvanın tavsiyesine uyarak kendi bahçesini ekip biçmeye başlar. Biz bu güzel eseri Sylvia Leoni’nin giriş yazısı ve Hüsen Portakal’ın tanıtım yazısıyla sunuyoruz.

YAZAR: VOLTAIRE

SAYFA: 218

CANDIDE YA DA İYİMSERLİK - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Süt Lekesi

Süt Lekesi 03 Kasım 2021

ROBINSON CRUSOE

ROBINSON CRUSOE 27 Ekim 2021

SERENAD

SERENAD 27 Ekim 2021

RASTGELE İÇERİKLER

ÇÖL ÇİÇEĞİ ANNA KARENİNA AKLINDAN BİR SAYI TUT PUSLU KITALAR ATLASI NAR AĞACI HANNE

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır