BEYAZ GECELER / Panama yayınevi

Ana Sayfa » DÜNYA KLASİKLERİ » BEYAZ GECELER / Panama yayınevi
BEYAZ GECELER / Panama yayınevi

Dört geceye bir aşk hikayesi sığdıran Dostoyevski, kitabın sonunda ters köşe yapıp insanda tanımlanamayan bir his bırakıyor. Özellikle duyguları tasvir etme yeteneği beni büyüledi. Bitirene kadar da kitabın kahramanının ismini merak ettim ancak maalesef ismi geçmiyor.

Klasikler arasında yer alan Beyaz geceler, tiyatro ve sinemaya uyarlanmıştır.

Puanlama: 5/5

Not: Arka kapağı okumadan kitabı okumanızı öneririm.

ARKA KAPAK:

Dostoyevski’nin diğer realist ve karamsar eserlerine göre oldukça farklı olan Beyaz Geceler, bazı romantik unsurlar barındırır ve coşkulu bir ruh halini yansıtır.

Romanın kahramanı olan genç adam, St. Petersburg’un kasvetli ve beyaz gecelerinden birinde, tesadüfen kendisi gibi yalnız olan bir genç kızla tanışır. İsmi Nastenka olan genç kızla beraber, tüm hayallerini ve anılarını paylaştıkları dört beyaz geceyi St. Petersburg’un sokaklarında geçirir.

Nastenka, birkaç yıl önce tanıştığı, fakat bir yıldır uzakta olan sevgilisini beklemektedir. Genç adam ve kız, geçirdikleri gecelerde birbirlerine yakınlaşırlar ve ikisi de karamsar duygularını unuttukları anlar yaşarlar. Dördüncü gecenin sonunda Nastenka’nın beklediği sevgilisi gelir ve genç kız hikayenin kahramanıyla arasında başlayan zarif aşkı yine zarifçe bitirerek sevgilisine döner. Kitabın kahramanı olan genç adam ise eskisi gibi hayalperest yaşantısına devam eder.

YAZAR: DOSTOYEVSKİ

SAYFA: 95

BEYAZ GECELER / Panama yayınevi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ROBINSON CRUSOE

ROBINSON CRUSOE 27 Ekim 2021

SERENAD

SERENAD 27 Ekim 2021

ANNA KARENİNA

ANNA KARENİNA 14 Eylül 2021

DON KİŞOT / Don Quijote

DON KİŞOT / Don Quijote 14 Eylül 2021

RASTGELE İÇERİKLER

YEŞİLİN KIZI ANNE TUTSAK GÜNEŞ Bir Dehanın İzleri ABDÜLHAMİD HAN BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK KADIN YOK SAVAŞIN YÜZÜNDE KARAMAZOV KARDEŞLER

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır