ANGELA’NIN KÜLLERİ

Ana Sayfa » GERÇEK YAŞAM ÖYKÜSÜ » ANGELA’NIN KÜLLERİ
ANGELA’NIN KÜLLERİ

Yazarımız Frank McCourt, kendi çocukluğunu kaleme aldığı Angela’nın Külleri’nde, demagoji ve mübalağa yapmaksızın yoksulluğu bütün çıplaklığıyla anlatmış.

Çok etkilendiğim, yer yer ağladığım bu eseri okurken; ‘Keşke hiçbir çocuk fakirlikle tanışmasa’ dedim.

Bir çocuğun açlıktan yağlı gazete kağıdını yaladığını unutamayacağım.

Puanlama: 5/5

ARKA KAPAK:

”Geriye bakıp çocukluğumu anımsadığımda, nasıl hayatta kalabildiğime hala şaşarım.” Kötü bir çocukluktu; mutlu bir çocuğun pek kayda değer bir yanı yoktur zaten. Sadece mutsuz bir çocukluk geçirmiş olmak da, mutsuz bir İrlandalı çocuk olmak kadar kötü değildir. Bundan da kötüsü, mutsuz bir İrlandalı Katolik çocuk olmaktır.”

Ekonomik kriz sırasında, Amerika’ya yeni gelmiş göçmen bir ailenin çocuğu olarak, Brooklyn’de dünyaya gelen ve İrlanda’nın Limerick kentindeki yoksul mahallelerde büyüyen Frank McCourt’un anıları böyle başlıyor.

Her sayfası, Frank McCourt’un şaşırtıcı ve sevecen mizahı ile dolu olan Angela’nın külleri, bir klasiğin tüm belirtilerini veren muhteşem bir kitap. “Hey should you doubt me” ( Benden niye kuşkulanasın ki?) isimli kitabın yazarı Mary Breasted’in dediği gibi “Frank McCort’un kitabı çok dokunaklı, çünkü insanın yüreğini dağlayan hikayesi gerçek. Hiç kimse hiçbir zaman yoksullukla çocukluğu böyle anlatmadı. Frank McCourt’un hikaye yazmak için sağ kalması insanı hayrete düşürüyor. Böylesine bir pislik ve sefaletten, kusursuz bir başyapıt yaratabilmiş olması da az mucize değil.

Pulitzer Ödülü

Ulusal Kitap Kritikleri Çevresi Ödülü

Los Angeles Times Kitap Ödülü

YAZAR: FRANK MCCOURT

SAYFA: 432

ANGELA’NIN KÜLLERİ - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

ROBINSON CRUSOE

ROBINSON CRUSOE 27 Ekim 2021

SERENAD

SERENAD 27 Ekim 2021

DON KİŞOT / Don Quijote

DON KİŞOT / Don Quijote 14 Eylül 2021

BENİ KÖR KUYULARDA

BENİ KÖR KUYULARDA 03 Ağustos 2021

RASTGELE İÇERİKLER

MERHABA SÖĞÜT ERTUĞRUL GAZİ MAGIC STAR ÖĞRENEREK BÜYÜYORUM SERİSİ KÜRK MANTOLU MADONNA ÇÖL ÇİÇEĞİ ERİK AĞACI HAVVA’NIN ÜÇ KIZI

FACEBOOK'TA BİZ

kitapyorum.net

Hoşgeldiniz

Kitap Yorum - Tüm Hakları Saklıdır